The Price We Pay

I've decided I can no longer afford to binge -- eating healthy, weighed and measured food has become prohibitively expensive enough.

I'm just back from the store where I spent $16.06 on a 10-ounce can of generic coffee, a container of Fage yogurt, a small box of Grapenuts and a cauliflower.

A package of Oreos and a pint of Hagen Daz is $9.96.

That's a bag of Beneful for Daisy.

Lots of rain here -- restless dogs who would come back caked in mud if they went to the park. I'm reading Emma and deciding what my next step in my novel is.

Oh, the humanity, she sighs...